Het leuke aan wonen in een ander land dan je thuisland is dat je het begrip ‘weg in eigen land’ een geheel nieuwe betekenis kunt geven. Je kunt dan namelijk heel dichtbij huis blijven (goedkoop!) en toch heel exotisch weg-zijn.
We gingen dit paasweekend naar Ærø, één van de ongeveer 400 Deense eilanden. Dit exemplaar was ongeveer zo groot als Texel. En het was er dus heel leuk.
Ik zou hier nu kunnen schrijven over hoe grappig de mensen elkaar daar groeten, met hun linkerwijsvinger opgestoken, net als in Groningen. Over de middeleeuwse architectuur en de afwezigheid van beeldverstorende nieuwe gebouwen. De hertogen en de Vikingen. Ik zou kunnen vertellen over de heuveltjes. Over de windmolens, oude en nieuwe. Of over de kleuren, de blauwe luchten, de groene zee, de gele/blauwe/rode huisjes. Of de koeien en lammetjes en geitjes. De stranden. Over het koken van eitjes in zeewater. En over hoe vriendelijk we mee mochten koken met een Deense familie.
Maar ik kan dus niet kiezen tussen linkerwijsvingers, huisjes, middeleeuwen en eitjes. En ik heb geleerd: schrijven is schrappen. En dus kiezen.
Beter laat ik het deze keer gewoon zien. Dan kun je zelf kiezen.

Om op Ærø te komen, moesten we eerst de Storebeltbrug over. Laat ik nou heel erg van stoere dingen zoals bruggen houden. We gingen dus even kijken. Knap spul hoor!

Voderup klif. Een klimmetje naar beneden, dan weer omhoog, maar de moeite waard. Al was het alleen al voor deze verstopte Dannebrog (Deense vlag).

Wanneer, zei u? Ik heb er geen gebouwen kunnen ontdekken van na 1905. Het eiland is een levend museumstuk.

Op zoek naar de middeleeuwen? Ga naar Ærøskøbing, de hoofdstad van Ærø. Of kijk een middeleeuwenfilm, natuurlijk.

In 1750 kwam Ærø (eindelijk) weer onder de Deense kroon. En dat vieren ze nog steeds, elke dag. Een trotse Ærøer is een trotse Deen.

Eriks Hale is een extra stukje aangelegd strand, in een baai. Kinderen kunnen er veilig spelen en volwassenen kunnen er schattige gekleurde huisjes plaatsen, om hun vrienden uit te nodigen voor bier en barbecue en andere volwassendingen.

Dit soort huisjes dus. Let vooral op de vlaggenstok. Geen huisje, of het nou een strandhuisje of gewoon huis is, zonder vlaggenstok. Een huis zonder Dannebrog is als een huis zonder voordeur.

De zaterdag voor pasen is de belangrijkste dag van het jaar, op Ærø. Dan gaat het hele gezin inclusief vrienden en bekenden namelijk naar het strand, voor het koken van eitjes in zeewater. En het drinken van biertjes/snaps/fris en het eten van worstjes, en dat soort dingen. Hadden wij even geluk! Dit was rond 11 uur in de ochtend, terwijl een gezin het kampvuurtje voorbereidt.

Zoals ik zei: wij hadden mietersveel geluk. Wij hadden namelijk wel eitjes, maar geen vuur of pan. Dus schoven we aan bij deze vriendelijke Deense familie, die ons meteen biertjes/snaps/fris in de handen duwde, proostte op hun gekke gasten (“Duits en Nederlands? Maar wat doen jullie dan in Kopenhagen?”), een foto maakte voor in hun plakboek, en nieuwsgierig mijn Deens op de proef stelde.

“Sommige mensen koken in gewoon water. Maar dan ben je natuurlijk een bedrieger!”, aldus onze gids in het eitjeskoken Ærø-style. Koken doe je in zeewater, en afkoelen doe je ook in zeewater. En daarmee basta!

Scandinavisch design is niet alleen de vlinderstoel of de aalto vaas. Ik vind Lutherse kerken in Scandinavië ook het toonbeeld van eenvoud en efficient gebruik van licht en ruimte.

Geef het Hollandse meisje een molen en ze is blij. Geef het Duitse jongetje (erachter) een molenmechaniekje om mee te spelen en ook hij is blij.

Nieuwe windmolens. Mede door deze joekels voor de kust is het eiland volledig zelfvoorzienend in haar energiebehoefte. Ik heb geprobeerd wat mensen te interviewen over hun mening over windmolens, maar men was te druk met eitjes koken en snaps drinken.
Comments by Caroline
Kinderopvang hier is een beetje als je energie-abonnement: weinig keus en verplichte afname
Dat had ik net even nodig, een opbeurend stukje over ...
13 dingen waarin dit land uitblinkt qua kerst
Dat is inderdaad ook erg waar! Daar passen wij als halve ...
13 dingen waarin dit land uitblinkt qua kerst
Wat een lieve reactie! Ja, tradities zijn er zeker, ik denk ...
13 dingen waarin dit land uitblinkt qua kerst
Ja dat met die kado's is inderdaad ook zo! Het komt ...
13 dingen waarin dit land uitblinkt qua kerst
Ach, wat lief. We nemen het er inderdaad nog even van :D ...